Current make-up of the Council

Conservative - 17
Labour - 13
Liberal Democrat - 3
Assoc of Independents - 1
Independent - 1

 

Status

Arboretum

Labour hold

Battenhall

Conservative hold

Bedwardine

Conservative hold

Cathedral

Conservative hold

Claines

Lib Dem hold

Gorse Hill

Labour & Co-op hold

Nunnery

Independent hold

Rainbow Hill

Labour hold

St Clement

Conservative hold

St John

Independent hold

St Stephen

Conservative hold

Warndon

Labour hold

Election Results May 1st 2008

Arboretum Ward

     

Electorate

Votes cast

Spoiled papers

Turnout

Candidate

Party

Votes

 

AMOS Jack Richard

British National Party

   

CARPENTER Ken

Liberal Democrat

   

SQUIRES Joy

The Labour Party

 

Elected

SULLIVAN Martin John

Green Party

   

WILKINSON David

The Conservative Party

   

Battenhall Ward

     

Electorate

Votes cast

Spoiled papers

Turnout

     

38.4%

Candidate

Party

Votes

 

DYER Jan

Green Party

   

REES Lian Samantha

The Labour Party

   

ROWDEN Robert Henry

The Conservative Party

 

Elected

Bedwardine Ward

     

Electorate

Votes cast

Spoiled papers

Turnout

     

34.5%

Candidate

Party

Votes

 

HENCHER Vaughan William

Liberal Democrat

   

MATTHEWS Clive

Green Party

   

PRODGER Derek William

The Conservative Party

 

Elected

WINWOOD Christopher John

The Labour Party

   

Cathedral Ward

     

Electorate

Votes cast

Spoiled papers

Turnout

     

30.3%

Candidate

Party

Votes

 

HALL Rachel Kay

The Labour Party

   

LANKESTER Francis David

The Conservative Party

 

Elected

STEPHEN Louis Joseph Shay

Green Party

   

Claines Ward

     

Electorate

Votes cast

Spoiled papers

Turnout

Candidate

Party

Votes

 

ASKIN Sue

Liberal Democrat

 

Elected

MCCANN Jane Avril

The Labour Party

   

ROBINSON Peter Andrew

Green Party

   

TURNER Nicholas Charles

The Conservative Party

   

Gorse Hill Ward

     

Electorate

Votes cast

Spoiled papers

Turnout

   

27.0%

27.0%

Candidate

Party

Votes

 

BERRY Roger Edward

The Labour and Co-operative Party

 

Elected

HANCOCK Lee Gordon

British National Party

   

NOLAN David

The Conservative Party

   

SMITH Linda May

Green Party

   

Nunnery Ward

     

Electorate

Votes cast

Spoiled papers

Turnout

Candidate

Party

Votes

 

AMOS Tom

British National Party

   

GWINN Alexander David

Green Party

   

LAYLAND Michael John

Independent

 

Elected

MANN Vanessa Ingrid

The Labour Party

   

Rainbow Hill Ward

     

Electorate

Votes cast

Spoiled papers

Turnout

     

24.21%

Candidate

Party

Votes

 

AUDEN Lesley Ann

The Conservative Party

   

GREGSON Adrian Stewart

The Labour Party

 

Elected

STAFFORD Ruth

Green Party

   

St Clement Ward

     

Electorate

Votes cast

Spoiled papers

Turnout

     

37.7%

Candidate

Party

Votes

 

BEECHEY Peter Thomas

British National Party

   

BIRD Richard Ian

The Labour Party

   

BUTTERFIELD John Charles

UK Independence Party

   

GERAGHTY Simon Eon

The Conservative Party

 

Elected

TWIEHAUS Olaf Jens

Green party

   

St John Ward

     

Electorate

Votes cast

Spoiled papers

Turnout

     

33.9%

Candidate

Party

Votes

 

LAYLAND Margaret Rose

Independent

 

Elected

UDALL Richard Mark

The Labour an Co-operative Party

   

St Stephen Ward

     

Electorate

Votes cast

Spoiled papers

Turnout

     

34.3%

Candidate

Party

Votes

 

ASQUITH Penelope Helen

Green Party

   

BURTON Keith

The Conservative Party

 

Elected

HARTLEY Eddie

Liberal Democrat

   

SQUIRES George Neville

The Labour Party

   

Warndon Ward

     

Electorate

Votes cast

Spoiled papers

Turnout

     

25.6%

Candidate

Party

Votes

 

AMOS Alan Thomas

The Labour Party

 

Elected

CAMPBELL Robert

The Conservative Party